Dostavljamo i u SAD!

Cijena dostave | Vrste plaćanja

+387 35 225 027

point@knjiga.ba

Dobrodošli!

Molimo prijavite se ili napravite svoj profil!



Slika knjizicaProizvoda u bazi

35.285

Facebook slicica

Katalog

Etnonacionalizam na pokaz

Etnonacionalizam na pokaz

Kliknite dva puta da vidite sliku u normalnoj rezoluciji

Zoom Out
Zoom In

Više slika


ISBN:

978-9926-483-99-9

Ilustracija:

Da - u boji

Izdavač:

Dostupnost:

do 7 dana

Šifra:

D4705

Broj strana:

332

Težina:

450 g

Cijena:

Dostupnost: Na stanju

30,00 KM
do 7 dana

Kategorije:

Sadržaj:

Etnonacionalizam na pokaz je pokušaj da se sa distance od dvadesetak godina od početka oružane agresije na BiH, najprije sa lapidarnim osvrtom na šire evropsko okruženje i etnonacionalističke tokove i značaj istih u političkom modeliranju moderne Evrope, a onda fokusiranjem na srpsko-hrvatsko-bošnjački region odnosno Bosnu i Hercegovinu, još jednom osvjetli specifičan tok srpsko-hrvatsko-bošnjačke etnonacinalističke svijesti i reference te svijesti na BiH i specifično na Bošnjake.

Srpsko-hrvatski etnonacionalizam, od početka nacionaliziranja bh. populusa, tridesetih godina devetnaestog stoljeća, a posebno od 1918. i stvaranja Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, ima naglašeno nipodaštavajući odnos spram bošnjačkog naroda. A od 1939. i poznatog Sporazuma Cvetković-Maček, to poprima i konspirativne elemente, što traje kroz cijelo dvadeseto stoljeće, pa i dalje, sve do danas, dok ovo pišemo.
U ovoj studiji, autor pokušava sažeto progovoriti o tim tokovima i njihovoj refleksiji na BiH u dvadesetom stoljeću, u mjeri u kojoj nam dostupni izvori otkrivaju, jer se uvelike i u mnogim aspektima predmeta našeg zanimanja, radi se o tzv. državnoj tajni, dakle o aktivnostima tajnih službi.

Etnonacionalizam na pokaz pri tom ne ide na razvijanje i definiranje osnovnih pojmova etnonacionalizma: naše pleme, naš narod, naša krv, naša zemlja, naš jezik… niti se bavi filozofskim, sociološkim, socijalno-psihološkim aspektima, spoznajama i nalazima fenomena. Etnonacionalizam na pokaz je politička studija u ravni političke prakse. Radije nego teorijsko razvijanje pojma, ovim radom se nastoji ukazati na njegove praktične konsekvence. Otuda se u ovoj studiji autor bavi temom dogovorenog rata, kadrovskim aspektima dogovorenog rata, dotiče se delikatnog odnosa nacionalizma i klerikalizma, pokušava osvijetliti stanje (etno)nacionalističke svijesti u Bošnjaka, Srba i Hrvata u period nakon 1995. i kraja rata u BiH i pokušava dešifrirati ciljeve i taktiku (etno)nacionalističkog djelovanja u Novom vremenu.

  • Izdanje: 1
  • Godina: 2023
  • Jezik: Bosanski jezik
  • Vrsta uveza: Tvrdi uvez
  • Pismo: Latinica
  • Veličina: 210x230
  • Zemlja porijekla: Bosna i Hercegovina
  • Stanje: Nova

Detalji

Etnonacionalizam na pokaz je pokušaj da se sa distance od dvadesetak godina od početka oružane agresije na BiH, najprije sa lapidarnim osvrtom na šire evropsko okruženje i etnonacionalističke tokove i značaj istih u političkom modeliranju moderne Evrope, a onda fokusiranjem na srpsko-hrvatsko-bošnjački region odnosno Bosnu i Hercegovinu, još jednom osvjetli specifičan tok srpsko-hrvatsko-bošnjačke etnonacinalističke svijesti i reference te svijesti na BiH i specifično na Bošnjake. Srpsko-hrvatski etnonacionalizam, od početka nacionaliziranja bh. populusa, tridesetih godina devetnaestog stoljeća, a posebno od 1918. i stvaranja Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, ima naglašeno nipodaštavajući odnos spram bošnjačkog naroda. A od 1939. i poznatog Sporazuma Cvetković-Maček, to poprima i konspirativne elemente, što traje kroz cijelo dvadeseto stoljeće, pa i dalje, sve do danas, dok ovo pišemo. U ovoj studiji, autor pokušava sažeto progovoriti o tim tokovima i njihovoj refleksiji na BiH u dvadesetom stoljeću, u mjeri u kojoj nam dostupni izvori otkrivaju, jer se uvelike i u mnogim aspektima predmeta našeg zanimanja, radi se o tzv. državnoj tajni, dakle o aktivnostima tajnih službi. Etnonacionalizam na pokaz pri tom ne ide na razvijanje i definiranje osnovnih pojmova etnonacionalizma: naše pleme, naš narod, naša krv, naša zemlja, naš jezik… niti se bavi filozofskim, sociološkim, socijalno-psihološkim aspektima, spoznajama i nalazima fenomena. Etnonacionalizam na pokaz je politička studija u ravni političke prakse. Radije nego teorijsko razvijanje pojma, ovim radom se nastoji ukazati na njegove praktične konsekvence. Otuda se u ovoj studiji autor bavi temom dogovorenog rata, kadrovskim aspektima dogovorenog rata, dotiče se delikatnog odnosa nacionalizma i klerikalizma, pokušava osvijetliti stanje (etno)nacionalističke svijesti u Bošnjaka, Srba i Hrvata u period nakon 1995. i kraja rata u BiH i pokušava dešifrirati ciljeve i taktiku (etno)nacionalističkog djelovanja u Novom vremenu.

Dodatne informacije

Izdavač Lijepa riječ
Preporuka Ne

Tagovi Proizvoda

Koristite razmak za odvajanje oznaka. Koristite jednostruke navodnike (') za fraze

Moja korpa

Nemate proizvoda u svojoj Korpi.

Reklama

Newsletter