Detalji
Studenti na dodiplomskom studiju Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Tuzli pohađaju nastavni predmet Hidromehaničke operacije. U tom predmetu izučava se mehanika fluida, transport tečnih fluida, transport i kompresija plinovitih fluida, mehanika heterogenih fluidnih sistema i miješanje fluidnih sistema. Mehanika fluida je značajna disciplina u hemijsko-procesnom inženjerstvu. Ona je bitna za razumijevanje ponašanja fluida, proučavanje proticanja fluida kroz cijevi, pumpe, kompresore i drugu procesnu opremu, studiranje procesa prenosa topline i odvijanje separacionih procesa koji se baziraju na prenosu mase.
Motiv za pisanje udžbenika pod nazivom Hidromehaničke operacije I je bio da se predstave osnove hidromehaničkih operacija, mehanike, statike i dinamike fluida, uređaja za mjerenje brzine i protoka fluida, transporta tečnih i plinovitih fluida i kompresije plinovitih fluida. Udžbenik može poslužiti studentima za učenje, lakše razumijevanje gradiva i bolju pripremu za polaganje ispita na predmetu Hidromehaničke operacije.
Udžbenik je namijenjen studentima Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Tuzli kao literatura za predmet Hidromehaničke operacije i druge predmete u okviru kojih se izučava tematika data u udžbeniku. Također, udžbenik mogu koristiti i studenti srodnih fakulteta, inženjeri koji rade u procesnoj industriji, kao i svi ostali koje zanima tematika udžbenika.
Udžbenik se sastoji od sedam poglavlja i popisa literature. U prvom poglavlju je predstavljen uvod u hidromehaničke operacije i izvršena je njihova podjela. U drugom poglavlju date su osnove mehanike fluida, navedena je definicija i podjela mehanike fluida i predstavljene su osnovne karakteristike fluida. U trećem poglavlju su predstavljene osnove statike fluida, a u četvrtom osnove dinamike fluida. S obzirom na to da je veliki značaj dinamike fluida u hemijsko-procesnom inženjerstvu, u četvrtom poglavlju opisane su osnove transporta fluida, bazni zakoni dinamike fluida, gubici energije pri strujanju fluida i eksperimentalne vježbe u kojima je cilj odrediti režim strujanja fluida i hidrauličke otpore pri strujanju fluida. Te eksperimentalne vježbe se realiziraju u okviru predmeta Hidromehaničke operacije u Laboratoriji za hemijsko inženjerstvo na Tehnološkom fakultetu Univerziteta u Tuzli. U petom poglavlju su opisani uređaji za mjerenje brzine i protoka fluida. U šestom poglavlju je predstavljen transport tečnih fluida, navedena je podjela aparata za transport tečnih fluida, njihova primjena i osnovne karakteristike. Opisane su različite vrste pumpi koje se najčešće koriste u tehnološkim procesima. U tom poglavlju opisana je i eksperimentalna vježba za određivanje karakteristika centrifugalne pumpe. U sedmom poglavlju su date osnove transporta i kompresije plinovitih fluida, njihova podjela i primjena u tehnološkim procesima. Na kraju udžbenika predstavljen je popis literature. Pored teoretskog dijela, jednačina za izvođenje proračuna i opisa eksperimentalnih vježbi, u udžbeniku su predstavljeni riješeni i neriješeni zadaci.
Autor