Dostavljamo i u SAD!

Cijena dostave | Vrste plaćanja

+387 35 225 027

point@knjiga.ba

Dobrodošli!

Molimo prijavite se ili napravite svoj profil!



Slika knjizicaProizvoda u bazi

35.024

Facebook slicica

Katalog

Islam, autoritarizam i nerazvijenost

Islam, autoritarizam i nerazvijenost

Kliknite dva puta da vidite sliku u normalnoj rezoluciji

Zoom Out
Zoom In

Više slika

Pisac: Ahmet T. Kuru


ISBN:

9789926849696

Ilustracija:

Ne

Izdavač:

Dostupnost:

na stanju

Šifra:

B9306

Broj strana:

430

Težina:

498 g

Cijena:

Dostupnost: Na stanju

25,00 KM
na stanju

Kategorije:

Sadržaj:

Globalna i historijska usporedba

Zašto zemlje s muslimanskom većinom pokazuju visok nivo autoritarnosti i nizak nivo društveno-ekonomskog razvoja u poređenju sa svjetskim prosjekom? Ahmet T. Kuru kritikuje objašnjenja koja ukazuju na islam kao uzrok ovog dispariteta, jer su muslimani bili filozofski i društveno-ekonomski razvijeniji od zapadnih Evropljana između 9. i 12. stoljeća.

Ni zapadni kolonijalizam nije uzrok tome: muslimani su već patili od političkih i društveno-ekonomskih problema kad je kolonizacija počela. Kuru tvrdi da su muslimani imali utjecajne mislioce i trgovce u svojoj ranoj historiji, kad su vjerska ortodoksija i vojna vladavina prevladavali Evropom. Međutim, u 11. stoljeću počeo je da se stvara savez između ortodoksnih islamskih učenjaka (uleme) i vojnih država. Ovaj savez postepeno je počeo ometati intelektualnu i ekonomsku kreativnost marginalizacijom intelektualnih i buržoaskih klasa u muslimanskom svijetu. Ova važna studija povezuje historijsko objašnjenje sa savremenom politikom pokazujući na koji način savez uleme i države i dalje sprečava kreativnost i konkurentost u muslimanskim zemljama.

  • Prevodilac: Damir Badžić i Resul Mehmedović
  • Izdanje: 1
  • Godina: 2022
  • Jezik: Bosanski jezik
  • Vrsta uveza: Meki uvez
  • Pismo: Latinica
  • Veličina: 135x210
  • Zemlja porijekla: Bosna i Hercegovina
  • Stanje: Nova

Detalji

Globalna i historijska usporedba Zašto zemlje s muslimanskom većinom pokazuju visok nivo autoritarnosti i nizak nivo društveno-ekonomskog razvoja u poređenju sa svjetskim prosjekom? Ahmet T. Kuru kritikuje objašnjenja koja ukazuju na islam kao uzrok ovog dispariteta, jer su muslimani bili filozofski i društveno-ekonomski razvijeniji od zapadnih Evropljana između 9. i 12. stoljeća. Ni zapadni kolonijalizam nije uzrok tome: muslimani su već patili od političkih i društveno-ekonomskih problema kad je kolonizacija počela. Kuru tvrdi da su muslimani imali utjecajne mislioce i trgovce u svojoj ranoj historiji, kad su vjerska ortodoksija i vojna vladavina prevladavali Evropom. Međutim, u 11. stoljeću počeo je da se stvara savez između ortodoksnih islamskih učenjaka (uleme) i vojnih država. Ovaj savez postepeno je počeo ometati intelektualnu i ekonomsku kreativnost marginalizacijom intelektualnih i buržoaskih klasa u muslimanskom svijetu. Ova važna studija povezuje historijsko objašnjenje sa savremenom politikom pokazujući na koji način savez uleme i države i dalje sprečava kreativnost i konkurentost u muslimanskim zemljama.

Dodatne informacije

Izdavač Udruženje građana Multi
Preporuka Ne

Tagovi Proizvoda

Koristite razmak za odvajanje oznaka. Koristite jednostruke navodnike (') za fraze

Moja korpa

Nemate proizvoda u svojoj Korpi.

Reklama

Newsletter