Dostavljamo i u SAD!

Cijena dostave | Vrste plaćanja

+387 35 225 027

point@knjiga.ba

Dobrodošli!

Molimo prijavite se ili napravite svoj profil!

Slika knjizicaProizvoda u bazi

35.205

Facebook slicica

Katalog

Mi, građani etnopolisa

Mi, građani etnopolisa

Kliknite dva puta da vidite sliku u normalnoj rezoluciji

Zoom Out
Zoom In

Više slika

Pisac: Asim Mujkić


ISBN:

978-9958-41-178-6

Ilustracija:

Ne

Izdavač:

Dostupnost:

rasprodano

Šifra:

N2270

Broj strana:

134

Težina:

300 g

Cijena:

Dostupnost: Na stanju

10,00 KM
rasprodano

Kategorije:

Sadržaj:

Prije nešto više od deset godina potpisan je Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini. Sporazum je zamišljen, kako se cesto isticalo, da okonča tragični konflikt. Uistinu, nastupio je mir. Prestalo je besmisleno ubijanje. No u dodatku ovom aspektu mirovnog sporazuma koji se neposredno ticao nametanja mira nalazio se još jedan, dugoročniji aspekt, koji se odnosio na konsolidiranje funkcionalnog demokratskog poretka i održivog građanskog društva. U tom smislu napisan je Ustav Bosne i Hercegovine kao Aneks 4 Mirovnog sporazuma. Ovaj dokument, činilo se, uveo je institucije i službe, dužnosti i obaveze analogne onima u drugim demokratskim zemljama, uz nadu da će se na taj način stvoriti pretpostavke za bosanskohercegovačku tranziciju ka demokratiji, građanskom društvu i ekonomiji koja se osniva na slobodnom tržištu.

Nažalost, deset godina nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, ove metafore posuđene iz vokabulara zapadne liberalne misli ne mogu biti upotrijebljene za opis situacije u savremenoj Bosni i Hercegovini. Najpovršniji uvid u političku praksu dejtonske Bosne i Hercegovine bit će dovoljan da zaključimo da je očiti nedostatak ključnih elemenata ustavnog liberalizma u nejasnim provizijama Ustava - dokumenta koji kolektivna prava etničkih grupa (konstitutivnih naroda) stavlja iznad prava individua - gurnuo bosansku demokratiju još dublje u živi pijesak diskriminatornih, ponižavajućih i iliberalnih političkih i društvenih praksi.

  • Izdanje: 1
  • Godina: 2007
  • Jezik: Bosanski jezik
  • Vrsta uveza: Meki uvez
  • Pismo: Latinica
  • Veličina: 155x230
  • Zemlja porijekla: Bosna i Hercegovina
  • Stanje: Nova

Detalji

Prije nešto više od deset godina potpisan je Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini. Sporazum je zamišljen, kako se cesto isticalo, da okonča tragični konflikt. Uistinu, nastupio je mir. Prestalo je besmisleno ubijanje. No u dodatku ovom aspektu mirovnog sporazuma koji se neposredno ticao nametanja mira nalazio se još jedan, dugoročniji aspekt, koji se odnosio na konsolidiranje funkcionalnog demokratskog poretka i održivog građanskog društva. U tom smislu napisan je Ustav Bosne i Hercegovine kao Aneks 4 Mirovnog sporazuma. Ovaj dokument, činilo se, uveo je institucije i službe, dužnosti i obaveze analogne onima u drugim demokratskim zemljama, uz nadu da će se na taj način stvoriti pretpostavke za bosanskohercegovačku tranziciju ka demokratiji, građanskom društvu i ekonomiji koja se osniva na slobodnom tržištu. Nažalost, deset godina nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, ove metafore posuđene iz vokabulara zapadne liberalne misli ne mogu biti upotrijebljene za opis situacije u savremenoj Bosni i Hercegovini. Najpovršniji uvid u političku praksu dejtonske Bosne i Hercegovine bit će dovoljan da zaključimo da je očiti nedostatak ključnih elemenata ustavnog liberalizma u nejasnim provizijama Ustava - dokumenta koji kolektivna prava etničkih grupa (konstitutivnih naroda) stavlja iznad prava individua - gurnuo bosansku demokratiju još dublje u živi pijesak diskriminatornih, ponižavajućih i iliberalnih političkih i društvenih praksi.

Dodatne informacije

Izdavač Šahinpašić
Preporuka Ne

Tagovi Proizvoda

Koristite razmak za odvajanje oznaka. Koristite jednostruke navodnike (') za fraze

Moja korpa

Nemate proizvoda u svojoj Korpi.

Reklama

Newsletter