Dostavljamo i u SAD!

Cijena dostave | Vrste plaćanja

+387 35 225 027

point@knjiga.ba

Dobrodošli!

Molimo prijavite se ili napravite svoj profil!



Slika knjizicaProizvoda u bazi

35.024

Facebook slicica

Katalog

Manageri i privatizacija - Sociološki aspekti preuzimanja poduzeća

Manageri i privatizacija - Sociološki aspekti preuzimanja poduzeća

Kliknite dva puta da vidite sliku u normalnoj rezoluciji

Zoom Out
Zoom In

Više slika


ISBN:

953-180-030-6

Ilustracija:

Ne

Izdavač:

Dostupnost:

na stanju

Šifra:

M8999

Broj strana:

186

Težina:

400 g

Cijena:

Dostupnost: Na stanju

12,00 KM
na stanju

Kategorije:

Sadržaj:

U ovoj je knjizi riječ o tematici koja još sadržajno nije potpuno razvijena, ali se njezin oblik već nazire. Riječ je, naime, o pokušaju da se na jednom specifičnom predmetu, kao što je preuzimanje poduzeća od strane managera, barem donekle osvijetli proces uključivanja hrvatskog društva u (moderni) kapitalizam.

Početna mi je namjera bila istražiti sociološke aspekte preuzimanja poduzeća u kontekstu transformacije hrvatskog društva u moderno tržišno društvo. Kako je preuzimanje poduzeća u našim prilikama neposredno povezano s modelom privatizacije bivše društvene/državne imovine, bilo je nemoguće govoriti o toj temi bez istodobnog tematiziranja privatizacije. Stoga u ovome radu govorim o preuzimanju poduzeća od strane managera u kontekstu privatizacijskog procesa, ali i o privatizaciji u kontekstu managerskog preuzimanja društvenih/državnih poduzeća. Nemoguće je govoriti o jednoj temi a ne dotaknuti se druge, jer je riječ o dvjema stranama istog problemskog sklopa.

Prijelaz od socijalističkoga ka tržišnom gospodarstvu, kao sastavnom dijelu sveobuhvatnih političkih i ideoloških promjena u istočnoj Europi, još se pokazuje bolnim procesom. Sve bivše komunističke države obznanile su vjeru u kapitalistički tržišni sustav; uvjerenje je često to snažnije što su manje tržišnih institucija stvarno imale. Prvi rezultati zasad su neizvjesni, pa i razočaravajući. Zapravo, lošim su se pokazala samo pogrešna očekivanja. Brojnim se pojedincima bitno snizio životni standard, proizvodnja je u opadanju, raste broj nezaposlenih, pogoršana je raspodjela dohotka.

Oduševljenje zapadnih zemalja političkim slobodama i gospodarskim promjenama u istočnoj Europi bitno je splasnulo kada je postalo jasno da će količina novca potrebnog za bijeg iz komunizma, značajno nadmašiti raspoložive financijske izvore. Da ne spominjemo još i zaprepaštenost vladajućih političkih elita Zapada pred tezom da bi donedavne patuljke s Istoka trebalo tretirati kao ravnopravne partnere...!

Svima nama koji smo u tom čudnom društvenom laboratoriju, u kojem je cilj načelno jasan (modernizacija društva) a putovi njegova ostvarenja često neraspoznatljivi, dano je da na svojim leđima iznesemo bolju sutrašnjicu. Ako ovaj rad pridonese iole boljem razumijevanju procesa što na različite načine iskušavamo i osjećamo, uloženi napori neće biti uzaludni.

  • Izdanje: 1
  • Godina: 1995
  • Jezik: Hrvatski jezik
  • Vrsta uveza: Meki uvez
  • Pismo: Latinica
  • Veličina: 160x230
  • Zemlja porijekla: Hrvatska
  • Stanje: Nova

Detalji

U ovoj je knjizi riječ o tematici koja još sadržajno nije potpuno razvijena, ali se njezin oblik već nazire. Riječ je, naime, o pokušaju da se na jednom specifičnom predmetu, kao što je preuzimanje poduzeća od strane managera, barem donekle osvijetli proces uključivanja hrvatskog društva u (moderni) kapitalizam. Početna mi je namjera bila istražiti sociološke aspekte preuzimanja poduzeća u kontekstu transformacije hrvatskog društva u moderno tržišno društvo. Kako je preuzimanje poduzeća u našim prilikama neposredno povezano s modelom privatizacije bivše društvene/državne imovine, bilo je nemoguće govoriti o toj temi bez istodobnog tematiziranja privatizacije. Stoga u ovome radu govorim o preuzimanju poduzeća od strane managera u kontekstu privatizacijskog procesa, ali i o privatizaciji u kontekstu managerskog preuzimanja društvenih/državnih poduzeća. Nemoguće je govoriti o jednoj temi a ne dotaknuti se druge, jer je riječ o dvjema stranama istog problemskog sklopa. Prijelaz od socijalističkoga ka tržišnom gospodarstvu, kao sastavnom dijelu sveobuhvatnih političkih i ideoloških promjena u istočnoj Europi, još se pokazuje bolnim procesom. Sve bivše komunističke države obznanile su vjeru u kapitalistički tržišni sustav; uvjerenje je često to snažnije što su manje tržišnih institucija stvarno imale. Prvi rezultati zasad su neizvjesni, pa i razočaravajući. Zapravo, lošim su se pokazala samo pogrešna očekivanja. Brojnim se pojedincima bitno snizio životni standard, proizvodnja je u opadanju, raste broj nezaposlenih, pogoršana je raspodjela dohotka. Oduševljenje zapadnih zemalja političkim slobodama i gospodarskim promjenama u istočnoj Europi bitno je splasnulo kada je postalo jasno da će količina novca potrebnog za bijeg iz komunizma, značajno nadmašiti raspoložive financijske izvore. Da ne spominjemo još i zaprepaštenost vladajućih političkih elita Zapada pred tezom da bi donedavne patuljke s Istoka trebalo tretirati kao ravnopravne partnere...! Svima nama koji smo u tom čudnom društvenom laboratoriju, u kojem je cilj načelno jasan (modernizacija društva) a putovi njegova ostvarenja često neraspoznatljivi, dano je da na svojim leđima iznesemo bolju sutrašnjicu. Ako ovaj rad pridonese iole boljem razumijevanju procesa što na različite načine iskušavamo i osjećamo, uloženi napori neće biti uzaludni.

Dodatne informacije

Izdavač Alinea
Preporuka Ne

Tagovi Proizvoda

Koristite razmak za odvajanje oznaka. Koristite jednostruke navodnike (') za fraze

Moja korpa

Nemate proizvoda u svojoj Korpi.

Reklama

Newsletter