Detalji
Kratki sadržaj: Knjiga obrađuje moderne sisteme za mjerenje najčešćih neelektričnih procesnih veličina i akviziciju mjernih podataka. Detaljno je prikazana arhitektura i objašnjen rad akvizicionih sistema bilo da su standalone (samostojni), modularni, virtuelni - bazirani na personalnom ili industrijskom računaru, bazirani na mikrokontroleru ili složeni modularni mjerno-akvizicioni sistemi povezani industrijskim komunikacijskim mrežama i protokolima. U knjizi su pojašnjene sve faze modifikacije signala uključujući pretvaranje, kondicioniranje i konverziju signala. Opisani su načini prenosa mjernih signala u analognoj ili digitalnoj formi bilo da je u pitanju bežični ili ožičeni način prenosa koristeći upredene parice, koaksijalne kabele ili optičke kabele. Prilikom pojašnjenja rada osnovnih elemenata mjerno-akvizicionih sistema, u knjizi su također dati i kataloški podaci komercijalno dostupnih komponenti, tako da se prezentirane šeme povezivanja komponenti mjerno-akvizicionih sistema mogu gotovo bez izmjena koristiti u praktičnim realizacijama. Zbog toga, osim što može biti korištena kao literatura za izvođenje nastave iz oblasti instrumentacije u sistemima automatskog upravljanja i akvizicije podataka na tehničkim fakultetima, knjiga može poslužiti kao svojevrstan priručnik inženjerima koji se bave projektovanjem i održavanjem mjerno-akvizicionih sistema. Knjiga je podijeljena na osam poglavlja i dva dodatka čiji su naslovi:
1. Uvod (osnovne definicije i vrste mjerno-akvizicionih sistema s obzirom na način povezivanja)
2. Povezivanje komponenti mjerno-akvizicionih sistema, pretvorba i prilagodba signala
3. Filtriranje mjernih signala
4. Digitalno-analogna i analogno-digitalna konverzija
5. Prenos podataka u sistemima mjerenja i upravljanja
a. Prenos analognih podataka
b. Prenos digitalnih podataka
c. Izobličenja signala u prenosim vodovima
6. Povezivanje instrumentacije preko zajedničke I/O sabirnice personalnog računara
a. Akvizicija podataka i tipovi signala
b. Ulazno-izlazne kartice povezane na zajedničku magistralu PC-a
7. Povezivanje instrumentacije preko standardnih računarskih komunikacijskih interfejsa i industrijskih mreža
8. Industrijska mjerenja (mjerenje temperature, mjerenje protoka, senzori pritiska, optički senzori, mjerenje nivoa, mjerenje sile (težine), mjerenje pozicije i brzine)
Dodatak A: Riješeni zadaci
Dodatak B: Tehnički podaci operacionog pojačala 741.
Ključne riječi: Instrumentacija, akvizicija podataka, industrijska mjerenja, automatsko upravljanje, modifikacija mjernih signala, prenos mjernih signala